Labirynt jest jednym z najbardziej skomplikowanych i wieloznacznych symboli, którego znaczenie zmieniało się w zależności od epoki oraz religii. Historia labiryntów jest bardzo długa i niezwykle bogata. Już w starożytności powstawały olbrzymie skomplikowane budowle kryjące grobowce i skarbce. Najbardziej znanym jest zbudowany przez Dedala labirynt kreteński, w którym według mitu uwięziony został potwór Minotaur.

Pierwsze typowe labirynty, a te pojawiły się w życiu człowieka już ponad 3500 lat temu, miały wprawdzie dość skomplikowane znaczenie, lecz bardzo prostą formę. Pierwsze, tak zwane klasyczne, czy też „kreteńskie” labirynty składały się z jednej spiralnie zawiniętej drogi, która prowadziła do centrum, a potem na zewnątrz. Klasyczne labirynty nie miały zaułków, nie można się było w nich zgubić. Były proste, jednak, na przestrzeni dziejów, w różnych kulturach miały różnorodne znaczenia symboliczne. Powstawały właściwie wszędzie tam gdzie pojawił się człowiek od Azji przez Afrykę do Europy i Ameryki Płd. W zależności od dostępnych materiałów wykonywano je, jako malowidła naścienne, wzory rzeźbione w skale lub układane z kamieni nad brzegami jezior i mórz.

W epoce średniowiecza pogański wzór został przeniesiony do wnętrza świątyń. Kościół dla swych celów dokonał połączenia labiryntów tworząc okrągły kształt składający się nie, z 7 jak labirynt klasyczny, lecz z 11 okręgów ścieżki oraz 4 ćwiartek tak jak w labiryncie rzymskim. W ten sposób powstał znak krzyża wtopiony w koło. Labirynty posadzkowe zwane inaczej „drogami jerozolimskimi” miały symbolizować drogę duszy do zbawienia, a przejście na kolanach całego labiryntu było równoznaczne z odbyciem pielgrzymki do Ziemi Świętej. Po pewnym czasie labirynty stały się miejscem nie tylko odbywania kar, czy modłów, ale również tańców i zabaw. Efektem tego w celu uciszenia hałasu oraz zakłócania spokoju w świętych miejscach, w roku 1538 parlament uchwalił zakaz gier w labiryntach. W tym czasie zaczęły ponownie pojawiać się na świeżym powietrzu w formie tzw. błędników.

W okresie renesansu nastąpił rozkwit ogrodowych labiryntów, które zakładane były z żywopłotów różnej wysokości. Niższe, jako wzory na parterach służyły ku ozdobie, wysokie były miejscem zabaw oraz spotkań kochanków. Na przestrzeni wieków powstawały setki labiryntów o różnej powierzchni oraz różnej wysokości żywopłotów.

Od tamtej pory labirynty – błędniki były zakładane zarówno w ogrodach prywatnych jak i parkach publicznych. W okresie wojennym wprawdzie rozwój labiryntów zatrzymał się prawie zupełnie, jednak w XIX wieku dzięki wielu twórcom – projektantom, labirynty stały się ponownie modne. Śmiało można powiedzieć, że obecnie nastąpił wielki ich rozwój i to nie tylko ze względu na pomysłowość kształtów, które aktualnie dalekie są od wzoru klasycznego, ale także ze względu na materiały, z których są wykonywane.

Najwięcej labiryntów żywopłotowych powstaje na terenie Europy, podczas gdy w Japonii bardziej popularne są labirynty z paneli drewnianych. W Stanach Zjednoczonych Ameryki największą furorę robią natomiast labirynty w polach kukurydzy. Nie lada atrakcjom są labirynty lustrzane, które pierwszy raz opatentowane zostały w 1888 roku przez Gustava Castana.

Typów labiryntów jest jednak znacznie więcej, a do ich powstawania przyczynił się nie tylko rozwój cywilizacji czy zmiana potrzeb człowieka, ale również pomysłowość ich twórców. Obecnie jest kilku projektantów labiryntów, jednak najbardziej znanym i wszechstronnym jest Adrian Fisher.
Korzyści, jakie przynosi zabawa w różnych typach labiryntów
„Nasze projekty są zabawne, jednak równocześnie bogate w treść, pomagają dzieciom rozwijać proces analizy, pamięć i umiejętności rozwiązywania problemów. Zachęcają też do pozytywnego działania podczas zabaw.” Adrian Fisher

Większość swego życia, nauki oraz wypoczynku dziecko, spędza stosunkowo biernie, a czasem wręcz samotnie – uczy się w klasie, ogląda telewizję, spędza czas na tylnym fotelu samochodu, gra w gry komputerowe… Labirynty, pełne świadomego braku zasad formalnych, wpływają na rozwój wyobraźni oraz kreatywnej i kooperatywnej zabawy. Zasady wyjściowe różnych typów labiryntów są podane. Jednak ich największą wartością stają się nowe gry tworzone przez dzieci. Młodzi odkrywcy korzystając z podstawowego wzoru labiryntu, wymyślają własne zabawy z nowymi zasadami, odtwarzają je, aby zobaczyć, jak one działają i modyfikując je w świetle doświadczeń. Wymaga to wysokiego stopnia komunikacji, perswazji, umiejętności społecznych oraz interakcji i współpracy.

Rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów – zadanie dla wszystkich grup wiekowych.
Podczas zabawy w labiryncie, wiek nie ma znaczenia – i często nie przynosi żadnych korzyści! Większość umiejętności rozwiązywania problemów posiadamy już od najmłodszych lat. Rodzice i dziadkowie, aby rozwiązać labirynt, często potrzebują dokładnie tyle samo czasu, co ich dzieci czy wnuki. Wybory dziecka stają się tak samo ważne jak te dokonane przez kogoś dorosłego.

Rozwijanie umiejętności wyrażania.

Każdy kolorowy labirynt posiada zestaw prostych zasad. Dzieci rozwijają swoje umiejętności ekspresji poprzez wyjaśnienie tych zasad innym, własnymi słowami. Wymyślają też własne gry, które są zawsze bardziej skomplikowane. Wtedy muszą tłumaczyć swoje własne, rozbudowane zasady nowicjuszom, którzy chcą się przyłączyć do zabawy.

Nauka przez zabawę.

Każdy uczy się więcej i szybciej, gdy jest zrelaksowany i otwarty. Kolorowe Labirynty oraz Labirynty matematyczne Adriana Fishera są ładne, miłe w dotyku i zachęcają do zabawy – samodzielnej lub w grupie. Nauczyciele różnych dziedzin mogą wykorzystać drogę labiryntu w edukacji, dodając doń pytania i zagadki. Dzieci poprzez zabawę nieświadomie i z przyjemnością przyswajają sobie treści edukacyjne szybko i dokładnie.

Ćwiczenie skupienia i koncentracji.

Labirynty na kartach lub łamigłówki w postaci węzłów celtyckich to gry niewymagające fizycznego przechodzenia po trasie labiryntu. Gry te wymagają jednak koncentracji, skupienia, wodzenia okiem, przetwarzania informacji oraz wyciągania wniosków. Takimi labiryntami można bawić się w pojedynkę lub w grupie.

Relaks i motywacja do pokonywania przeszkód.

Labirynty planszowe, po których ścieżkach uczestnik przesuwa palec, to doskonała zabawa na kilka minut. Taki przerywnik w ciągu dnia doskonale wpływa na odpoczynek. Labirynty tablicowe nie są trudne do pokonania jednak przysparzają wiele radości, a czasami również śmiechu. Spokojna zabawa wpływa nie tylko na odprężenie dzieci, na przykład podczas przerwy szkolnej, motywuje je również do nauki podczas pozostałych zajęć.

Ciekawostką są również badania dr Herberta Bensona z Harvardzkiej Szkoły Medycznej, który uważa, że przemierzanie ścieżek labiryntów klasycznych ma dodatnie znaczenie dla zdrowia człowieka. Doktor Benson twierdzi, że skoncentrowany marsz ścieżką powoduje obniżenie ciśnienia krwi oraz spowolnienie naszego oddechu, zmniejsza przewlekły ból oraz pomaga w leczeniu bezsenności. Regularna medytacja podczas spaceru labiryntem klasycznym, który nie wymaga poszukiwań ścieżki, może poprawić także koncentracje, zwiększa poczucie kontroli i pewności siebie pacjentów. W związku z badaniami oraz wykazaniem korzyści zdrowotnych w ostatnich latach przed szpitalami powstaje wiele labiryntów klasycznych.
ŚWIAT LABIRYNTÓW BLIZINY

Świat Labiryntów Bliziny to jedyny w Polsce park labiryntów, których projektantem jest światowej sławy projektant Adrian Fisher. Jego firma, z siedzibą w Dorset w UK, stworzyła ponad 600 projektów labiryntów w 30 krajach na 6 kontynentach. Jego projekty powstały między innymi w UK, Francji, Włoszech, Holandii a także w Ameryce Południowej, Indiach, Japonii i Korei Południowej. Dwadzieścia lat temu, w USA, Adrian Fisher zaprojektował pierwszy na świecie labirynt na polu kukurydzy. Jego labirynty sześciokrotnie były wpisywane do Księgi Rekordów Guinnessa, puzzle matematyczne ukazują się codziennie w Brytyjskim „The Times”, Navigaty puzzle w „Daily Mail”, a Mandali puzzle w BBC Radio Times.

Naszą ofertę kierujemy do wszystkich grup wiekowych. Od przedszkolaka do studenta Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zapraszamy do siebie zarówno zorganizowane wycieczki, grupy szkolne, rodziny jak i indywidualnych gości. Oferta jest skierowana do gości z Kaszub, Trójmiasta i okolic oraz przyjezdnych z całej polski chcących uczestniczyć w czymś niepowtarzalnym. Wszystkich zainteresowanych rekreacją i dobrą zabawą na świeżym powietrzu, łamigłówkami oraz twórczością Adriana Fishera.

Tematem przewodnim naszego parku są labirynty w szerokim tego słowa znaczeniu. Znajdą się, bowiem u nas zarówno labirynt wymagające ruchu: labirynt w polu kukurydzy, labirynty panelowe, labirynt wierzbowy, jak i łamigłówki, puzzle, i labirynty wymagające logicznego myślenia. Na terenie organizujemy także różnego rodzaju festyny oraz warsztaty tematyczne (ceramika, zabawy z wikliną). Wszystkie zabawy i zajęcia na terenie Świata Labiryntów Bliziny mają służyć rozwojowi świadomości ekologicznej, propagacji zdrowego trybu życia, rekreacji oraz rozwojowi umysłowemu. Temat przewodni, co roku zmienia się wraz ze zmianą wzoru labiryntu w polu kukurydzy. W sezonie 2012 byli to piraci, w kolejnych mogą być księżniczki, UFO, Dziki Zachód, podwodny świat…

W sezonie 2013 nasz labirynt w polu kukurydzy przekształca się w „Dziką Wyspę” zamieszkałą przez egzotyczne plemię „Bulla-Bulla”. ”Wyspa stała się bardzo niebezpieczna, ponieważ z klatki uciekł olbrzymi goryl, który teraz straszy sympatycznych mieszkańców wioski. Zwierze uciekając zabrało wyspiarzom ich czarodziejskie mikstury. Złośliwy goryl ukrył buteleczki gdzieś pośród straszliwego labiryntu. W gęstwinie dżungli kryją się różne niebezpieczeństwa, pułapki oraz dzikie zwierzęta.

Pomóżmy plemieniu „Bulla-Bulla” odzyskać ich skarb!!!”

W skład parku w roku 2012 wchodziły między innymi:

– 3,5-hektarowy labirynt w polu kukurydzy o ścieżkach długości ok. 4,5 km

– labirynt mgieł o powierzchni 130 m2 – labirynt góra-dół

– labirynt matematyka w kolorach

– labirynt linowy

– klasyczny labirynt ziemny

– dla najmłodszych uczestników zabawy labirynt ze słomy oraz plac zabaw

– gry i zabawy logiczne Adriana Fishera (karty celtyckie, puzzle, łamigłówki)

W tym roku dodatkowo założyliśmy, w ramach warsztatów z dziećmi, wiklinową „Wioskę Wróżek i Elfów”. Zapoczątkowaliśmy też zakładanie labiryntu wiklinowego w bramą wejściową, którą stanowi olbrzymia forma wiklinowa – babcia wierzba, wybudowana przez artystów ze Stowarzyszenia Serfenta. W tym sezonie dysponujemy również jedynym w tej części Europy labiryntem dmuchanym Adriana Fishera.

Park w Bliznach otrzymał II miejsce w Plebiscycie Gazety Wyborczej – „50 Atrakcji Pomorza”. W kwietniu 2012 wraz z dziećmi z przedszkoli i szkół podstawowych i ponadpodstawowych pobiliśmy Rekord Guinnessa (jeszcze nieoficjalnie) ustawiając żywy labirynt z 312 uczestników trzymających się za ręce. W maju 2013 roku głosami jury wygraliśmy plebiscyt Polska Architektura 2012 w zakresie architektury krajobrazu. To samo jury ogłosiło nas również „Obiektem Roku 2012”.